Маткові кровотечі: перша лінія «швидкої допомоги»

Циклічні, тривалі та рясні маткові кровотечі (менорагії) вкрай негативно впливають на фізичне, соціальне та емоційне життя жінки. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, частота менорагій становить близько 15‒19% [1]

Що таке менорагії?

Маткові кровотечі (менорагії) — досить поширене порушення у жінок репродуктивного віку, яке значно знижує якість життя і призводить до розвитку залізодефіцитної анемії.

Загалом, під менорагією розуміють рясну (≥80 мл протягом кожної менструації) або тривалу (>7 днів) маткову кровотечу впродовж декількох послідовних менструальних циклів, при цьому регулярність циклу зберігається.

Маткові кровотечі можуть виникати в різні вікові періоди. Зокрема, їх спостерігають у 10–30% жінок репродуктивного віку, а також у 40–50% ‒ у період пременопаузи (початок поступового згасання функції яєчників) [2]. Зокрема, від 5 до 20% пацієнток віком 30‒49 років звертаються до фахівців з приводу надмірних менструальних кровотеч.

Менорагія: ймовірні причини

1. З боку матки:

  • органічні — міома матки, аденоміоз (ендометріоз), поліп ендометрія, ускладнення вагітності (загроза переривання, викидень на ранньому терміні вагітності), рак матки / шийки матки / яєчників;
  • дисфункціональні маткові кровотечі (ДМК), які становлять 50% усіх випадків менорагії з боку матки. ДМК — аномальні кровотечі з ендометрія, не пов’язані з вагітністю, органічними захворюваннями, системними патологіями, ятрогенними причинами.

2. Системні захворювання — гіпотиреоз, порушення гемостазу, хвороба Віллебранда (спадковий геморагічний діатез).

3. Ятрогенні захворювання — застосування внутрішньоматкової спіралі, використання антикоагулянтів.

4. Вікові зміни репродуктивної системи. У жінок віком 45–55 років маткові кровотечі часто називають клімактеричними, у такий спосіб підкреслюючи їхній зв’язок із клімаксом, що наближається. Вони обумовлені не тільки порушеннями гормональної функції яєчників, а й пригніченням імунітету через вікові зміни в організмі [2].

Варто зауважити, що бувають ситуації, коли рясні кровотечі виникають у здорових жінок без будь-якої патології. При цьому крововтрата, пов’язана з менструаціями, може призводити до розвитку анемії.

Ознаки менорагії

Загалом, 30‒40% жінок розцінюють менорагію як фізіологічну, тобто цілком природну, тому або взагалі не звертаються до лікаря, або звертаються вже при появі скарг, зумовлених анемією [1].

Об’єктивні ознаки менорагії:

  • зміна санітарних засобів захисту частіше ніж кожні 3 год;
  • використання >20 прокладок за цикл;
  • заміна санітарних засобів захисту протягом ночі;
  • наявність згустків розміром >1 см у менструальній крові; 
  • тривалість кровотечі >7 днів;
  • розвиток залізодефіцитної анемії.

Для лікування та профілактики: транексамова кислота

Є різні групи лікарських засобів для лікування маткових кровотеч. Одні препарати призначені для зупинки кровотеч («швидка допомога») — до цієї групи належить транексамова кислота, інші — для профілактики маткових кровотеч у наступних менструальних циклах (до них відносять у тому числі гормональні препарати, наприклад, спіраль з левоноргестрелом).

Для застосування препаратів при маткових кровотечах будь-якого генезу існують міжнародні стандарти, до складу яких, як препарат «швидкої допомоги», входить транексамова кислота [3, 4].

Сучасний ефективний препарат для лікування менорагії — транексамова кислота — є антифібринолітичним засобом, який пригнічує дію активатора плазміну і плазміногену, що обумовлює гемостатичний ефект без вираженого впливу на систему гемостазу в цілому [3]. Результати досліджень, проведених у Скандинавії, підтвердили, що за період понад 19 років у 238 тис. жінок не було відзначено підвищення частоти тромботичних ускладнень порівняно зі звичайним рівнем тромбозів серед пацієнток такого самого віку. 

Безрецептурний статус у Великій Британії

У 2011 р. у Великій Британії було змінено статус транексамової кислоти для лікування рясних маткових кровотеч у здорових жінок — з рецептурного статусу на безрезрецептурний.

Для лікування рясних маткових кровотеч у здорових жінок транексамову кислоту (як безрецептурний препарат) рекомендовано застосовувати по 2 таблетки по 500 мг двічі на добу протягом 3 днів (усього на курс 18 таблеток по 500 мг).

Виданол® — препарат «швидкої допомоги»

Маткова кровотеча — це той випадок, коли допомога потрібна негайно, «тут і зараз». Тому, якщо жінка страждає від маткових кровотеч будь-якого генезу, вона повинна мати в сумочці та домашній аптечці препарат транексамової кислоти — Виданол® таблетки.

Виданол® (1 таблетка містить 500 мг транексамової кислоти) на етапі зупинки кровотечі є препаратом першої лінії для швидкого симптоматичного лікування маткової кровотечі. 

Виданол® ефективний при кровотечах будь-якої етіології. За міжнародними стандартами транексамова кислота рекомендована на першому етапі для симптоматичного лікування маткової кровотечі як кровоспинний препарат. 

Для досягнення бажаного ефекту важливо, щоб жінка буквально з появою першої краплі крові негайно почала прийом препарату в терапевтичної дозі (3‒4 г на добу протягом 4‒5 днів), не чекаючи розвитку значної кровотечі [4].

Шість причин завжди мати під рукою Виданол®

Виданол® має бути у домашній аптечці кожної жінки, яка страждає на кровотечу, оскільки це:

  • препарат першої лінії з доведеною ефективністю при симптоматичному лікуванні маткової кровотечі будь-якого генезу;
  • можливість призначення здоровим жінкам з тяжкими (рясними) менструальними кровотечами для зменшення обсягу крововтрати і профілактики анемії;
  • висока ефективність щодо зупинки маткової кровотечі;
  • хороша переносимість і безпека;
  • короткий курс лікування;
  • доступна ціна.

 

Література

1. Доброхотова Ю.Э. и др. Меноррагия: есть ли пути решения? Медицинский сонет, 2016; 12:12-13.

2. Радецкая Л.Е. Механизмы маточных кровотечений в норме и патологии. Охрана материнства и детства, 2007; 1:54-59.

3. Романенко Т.Г., Сулименко О.Н. Эффективность транексамовой кислоты при терапии кровотечения в I триместре беременности. Здоровье женщины, 2018, 4 (130):1-4.

4. Тяжелые менструальные кровотечения: современные подходы в диагностике и лечении. Здоровье женщины, 2017; 4 (120):32.

 

Назад