Вітаємо, на RX.UA!
Rx.ua є онлайн-версією друкованого спеціалізованого медичного видання “Rx index - довідник еквівалентності лікарських засобів“
Вся інформація про лікарські засоби та їх застосування представлена для ознайомлення і не може вважатися настановою для самостійної діагностики та лікування. Інформація призначена виключно для лікарів усіх спеціальностей, провізорів, клінічних провізорів та фармацевтів, студентів фармацевтичних факультетів вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів III-IV рівня акредитації, операторів фармацевтичного ринку.
Для ознайомлення з угодою користувача перейдіть за посиланням: Угода користувача
Циклічні, тривалі та рясні маткові кровотечі (менорагії) вкрай негативно впливають на фізичне, соціальне та емоційне життя жінки. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, частота менорагій становить близько 15‒19% [1]
Що таке менорагії?
Маткові кровотечі (менорагії) — досить поширене порушення у жінок репродуктивного віку, яке значно знижує якість життя і призводить до розвитку залізодефіцитної анемії.
Загалом, під менорагією розуміють рясну (≥80 мл протягом кожної менструації) або тривалу (>7 днів) маткову кровотечу впродовж декількох послідовних менструальних циклів, при цьому регулярність циклу зберігається.
Маткові кровотечі можуть виникати в різні вікові періоди. Зокрема, їх спостерігають у 10–30% жінок репродуктивного віку, а також у 40–50% ‒ у період пременопаузи (початок поступового згасання функції яєчників) [2]. Зокрема, від 5 до 20% пацієнток віком 30‒49 років звертаються до фахівців з приводу надмірних менструальних кровотеч.
Менорагія: ймовірні причини
1. З боку матки:
2. Системні захворювання — гіпотиреоз, порушення гемостазу, хвороба Віллебранда (спадковий геморагічний діатез).
3. Ятрогенні захворювання — застосування внутрішньоматкової спіралі, використання антикоагулянтів.
4. Вікові зміни репродуктивної системи. У жінок віком 45–55 років маткові кровотечі часто називають клімактеричними, у такий спосіб підкреслюючи їхній зв’язок із клімаксом, що наближається. Вони обумовлені не тільки порушеннями гормональної функції яєчників, а й пригніченням імунітету через вікові зміни в організмі [2].
Варто зауважити, що бувають ситуації, коли рясні кровотечі виникають у здорових жінок без будь-якої патології. При цьому крововтрата, пов’язана з менструаціями, може призводити до розвитку анемії.
Ознаки менорагії
Загалом, 30‒40% жінок розцінюють менорагію як фізіологічну, тобто цілком природну, тому або взагалі не звертаються до лікаря, або звертаються вже при появі скарг, зумовлених анемією [1].
Об’єктивні ознаки менорагії:
Для лікування та профілактики: транексамова кислота
Є різні групи лікарських засобів для лікування маткових кровотеч. Одні препарати призначені для зупинки кровотеч («швидка допомога») — до цієї групи належить транексамова кислота, інші — для профілактики маткових кровотеч у наступних менструальних циклах (до них відносять у тому числі гормональні препарати, наприклад, спіраль з левоноргестрелом).
Для застосування препаратів при маткових кровотечах будь-якого генезу існують міжнародні стандарти, до складу яких, як препарат «швидкої допомоги», входить транексамова кислота [3, 4].
Сучасний ефективний препарат для лікування менорагії — транексамова кислота — є антифібринолітичним засобом, який пригнічує дію активатора плазміну і плазміногену, що обумовлює гемостатичний ефект без вираженого впливу на систему гемостазу в цілому [3]. Результати досліджень, проведених у Скандинавії, підтвердили, що за період понад 19 років у 238 тис. жінок не було відзначено підвищення частоти тромботичних ускладнень порівняно зі звичайним рівнем тромбозів серед пацієнток такого самого віку.
Безрецептурний статус у Великій Британії
У 2011 р. у Великій Британії було змінено статус транексамової кислоти для лікування рясних маткових кровотеч у здорових жінок — з рецептурного статусу на безрезрецептурний.
Для лікування рясних маткових кровотеч у здорових жінок транексамову кислоту (як безрецептурний препарат) рекомендовано застосовувати по 2 таблетки по 500 мг двічі на добу протягом 3 днів (усього на курс — 18 таблеток по 500 мг).
Виданол® — препарат «швидкої допомоги»
Маткова кровотеча — це той випадок, коли допомога потрібна негайно, «тут і зараз». Тому, якщо жінка страждає від маткових кровотеч будь-якого генезу, вона повинна мати в сумочці та домашній аптечці препарат транексамової кислоти — Виданол® таблетки.
Виданол® (1 таблетка містить 500 мг транексамової кислоти) на етапі зупинки кровотечі є препаратом першої лінії для швидкого симптоматичного лікування маткової кровотечі.
Виданол® ефективний при кровотечах будь-якої етіології. За міжнародними стандартами транексамова кислота рекомендована на першому етапі для симптоматичного лікування маткової кровотечі як кровоспинний препарат.
Для досягнення бажаного ефекту важливо, щоб жінка буквально з появою першої краплі крові негайно почала прийом препарату в терапевтичної дозі (3‒4 г на добу протягом 4‒5 днів), не чекаючи розвитку значної кровотечі [4].
Шість причин завжди мати під рукою Виданол®
Виданол® має бути у домашній аптечці кожної жінки, яка страждає на кровотечу, оскільки це:
Література
1. Доброхотова Ю.Э. и др. Меноррагия: есть ли пути решения? Медицинский сонет, 2016; 12:12-13.
2. Радецкая Л.Е. Механизмы маточных кровотечений в норме и патологии. Охрана материнства и детства, 2007; 1:54-59.
3. Романенко Т.Г., Сулименко О.Н. Эффективность транексамовой кислоты при терапии кровотечения в I триместре беременности. Здоровье женщины, 2018, 4 (130):1-4.
4. Тяжелые менструальные кровотечения: современные подходы в диагностике и лечении. Здоровье женщины, 2017; 4 (120):32.
Назад